Din livmoder er hægtet fast i ligamenter, derfor skal du være varsom med impact

Jeg læser om kvinder, der har løbet til dagen før de fødte. Det undre mig både personligt og fagligt. Selvom jeg rigtig rigtig godt kan lide at løbe en tur, så er det ikke, hvad min krop fortæller mig, jeg skal gøre lige nu som højgravid. Fagligt kan jeg kun sige, at du skal passe på med løb og andet hård impact, når du er højgravid.

Flere spørger mig, hvorlænge jeg har løbet. Og det har faktisk været det samme i alle mine 3 graviditeter. Omkring uge 26 har det føles forkert. Det har på ingen måde gjort ondt, men min krop har bare fortalt mig, at nu skulle jeg ikke gøre det mere.

Som jeg skriver i overskriften så er din livmoder hægtet fast i elastikker – dem kalder vi ligamenter. Når din baby vokser er vægten naturligvis større. Og begynder du at løbe er belastningen stor.

Du kan gå, cykle, crosstraine og som jeg viser på videoen her – vores nye løbemaskine uden impact.

 

https://www.instagram.com/p/BOko8j0j5Fq/?taken-by=lotte_arndal


Anbefalede produkter

Online efterfødselsforløb
Efterfødsel - også længe efter

Et individuelt træningsforløb, som er funderet på videnskab og 100 % skræddersyet til dig. Det er sjældent for tidligt og helt sikkert aldrig for sent at komme i gang.

Bestil efterfødselsforløb Læs mere om forløbet her

Bogen: Sund Graviditet
9 måneder før – 9 måneder efter

Bogen inspirerer og guider dig til alle aspekter af en sund graviditet, så du kan få øget velvære med færre gener og mindre vægtøgning både før og efter din graviditet.

Bestil bogen hos Arnold Busck Læs mere om bogen her

Skriv et svar